Skip links

Saç Ekimi

Robotik Saç Ekimi

Sac Ekimi

Robotik Saç Ekimi Nedir?

Robotik saç ekimi, klasik FUE yönteminin bir çeşididir. Robotik saç ekimi yönteminde donör bölgeden robotlar yardımı ile kıl kökleri alınır. 3B teknolojisi ile gerçekleştirilen robot saç ekiminde kullanılan cihaz sayesinde işlemin verimliliği arttırılır. İlk olarak Amerika, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerde kullanılan robotik saç ekimi yöntemi, Türkiye’de oldukça sınırlı bir yerde kullanılmaktadır. 3B teknolojisi ile uygulanan saç ekimi yönteminde saç kökleri daha yakından görülebildiği için yoğun ve en hızlı şekilde ekim gerçekleştirilmektedir. Diğer yöntemlere göre biraz daha fazla maliyetli olduğu için biraz daha az tercih edilmektedir. Ancak diğer tekniklere göre donör bölgede hasar oldukça azdır.

Gelişen teknoloji ile birlikte medikal uygulamalarda önemli gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunlardan biri de saç ekimi işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Klasik saç ekimi yöntemlerine farklı bir anlayış getiren robotik saç ekimi ile hata payı ve hassasiyetin minimuma indirilmesi hedeflenmektedir.

Saç ekimi işlemlerinde hasarsız ve güvenilir işlem garantisi arayan hastalar, robotik saç ekimi nedir? sorusuna cevap aramaktadır. 3B teknolojisine dayanan bu yöntemde saç ekim işlemleri, saç ekim robotu ile yapılmaktadır. Donör bölgeden sağlıklı saç kökleri seçilir ve robotik cerrahi ile açıklık olan bölgeye saç ekimi gerçekleştirilir. 

Robotik Saç Ekiminin Özelikleri Nelerdir ?

Yeni nesil saç ekim yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz robotik saç ekiminin en temel özelliği, işlemin saç ekim robotu ile yapılmasıdır. Robot yardımıyla alınan kıl köklerinde kırılma ihtimali ise son derece düşüktür. Bu sebeple robotik ekim yöntemi, başarı oranı en yüksek saç ekim işlemlerinin başında gelir. Kolay ve pratik bir işlem özelliğinin yanı sıra saç ekim işlemlerinde karşılaşılan sağlık sorunlarını minimuma indirmek veya ortadan kaldırmak adına robotik saç ekim işlemleri kullanılmaktadır.

Robotik Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Robotik saç ekimi mekanik kol, monitör ve saç köklerini toplamak için delme mekanizmasın sahip olan bir bilgisayar sistemidir. Greftlerin doktor eli ile değil bilgisayar aracılığı ile toplandığı robotik saç ekimi yöntemi 5 farklı aşamada ile gerçekleşir.


1.Saçlı Derinin Fotoğraflanması

Robotik saç ekimi öncesinde saç ekimi yaptıracak kişinin fotoğrafları çekilir. Kafa bölgesinin her açıdan fotoğraflanabilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede kafa 3 boyutlu bir hal alınır.


2.Donör Bölge Belirlenir

Bilgisayarlı ortamla 3 boyutlu bir hale alan kafa bölgesi incelendikten sonra saçsız alanın ne kadar saç köküne ihtiyaç duyduğu belirlenir. Hangi bölgeden donör alınacağı da belirlendikten sonra köklerin toplanma aşamasına geçilir.


3.Kökler Toplanır

Robotik yöntem ile alınacak kökler belirlendikten sonra kökleri çıkış yönleri belirlenir ve robot kendine uygun açı ile kökleri toplama başlar. Vakumlu ve yuvarlak bir özelliği bulunan robot çift odacıklı bir iğne ile kökleri toplar.


4.Kanalların Açılması

Robotik saç ekiminde yeteri kadar kök toplandıktan sonra saçsız alanda gerekli kanallar açılır. Klasik saç ekimi yönteminde olduğu gibi manuel ya da mikromotor yöntemi ile kanal açımı gerçekleştirilir.


5.Köklerin Yerleştirilmesi

Robotik cihaz tarafından toplanan kökler açılan kanalların içerisine en uygun açı ile yerleştirilir. Bu aşama da gerçekleştirildikten sonra saç ekimi sonlandırılmış olur. Saç ekimi sonrasındaki süreç diğer saç ekim yöntemleri ile benzer bir şekilde ilerler.

Robotik Saç Ekimi ile Klasik Saç Ekimi Arasındaki 5 Önemli Fark

Geçmişten günümüze saç dökülmesi, her yaştan insan için önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunlara çözüm olarak geliştirilen saç ekim yöntemleri ise son yıllarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak yeni nesil uygulamalarla yapılıyor. Bu uygulamalardan biri olan robotik saç ekimi, klasik saç ekim yöntemine nazaran farklı özellikler içermektedir. Daha detaylı ele alındığında robotik saç ekimi ile klasik saç ekimi arasındaki 5 fark aşağıdaki gibidir;

 1. Kullanılan saç ekim robotu saç köklerini toplarken sağlıklı saç köklerine kesinlikle zarar vermez.
 2. Hata payı, diğer tüm saç ekim yöntemlerine oranla son derece düşüktür. Bu yönüyle güvenilir bir tedavi imkanı sunar. Klasik saç ekimlerinin başarı oranı doktorun hassasiyeti ile doğrudan ilgili olurken robotik saç ekiminde hata payı sıfıra yakındır.
 3. Robotik bir işlem olması, tedavi sürecinin klasik yöntemlere göre hızlı şekilde tamamlanabilmesini sağlar.
 4. Minimum hasar garantisi sayesinde saç ekim sonrası iyileşme süreci son derece kısadır.
 5. Kullanılan cihazlar yardımıyla kişiye özel saç tasarım ve ekim işlemi yapılması mümkündür.

Robotik Saç Ekimi Süreçleri Nelerdir ?

Saç köklerinin, klasik yöntemlere nazaran saç ekim robotu ile yapıldığı bu saç ekme işleminde süreç, klasik yöntemlere göre daha farklı ilerleyebilmektedir. Robotik saç ekim işleminde süreç daha detaylı ele alınacak olursa;

 • 3D model simülasyonu ile doktor, hastaya özel ve beklentileri karşılayacak bir saç tasarımı belirler.
 • İkinci aşamada yapay zeka algoritmaları ve yüksek çözünürlüklü görüntüleme cihazı ile sağlıklı saç kökleri belirlenir.
 • Belirlenen saç kökleri, herhangi bir zarar verilmeden dikkatli şekilde toplanır. Bu aşama, manuel cihazlar ile yapılan işlemlerin aksine daha hızlı ve hatasız ilerler.
 • En uygun yol haritası belirlenerek saç ekim işlemine başlanır ve alınan sağlıklı saç kökleri, başarılı işlemler sonucunda açıklık olan bölgelere nakledilir.

Robotik Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir ? 

Yeni nesil saç ekim yöntemleri arasında son yılların revaçta olan uygulaması hiç kuşkusuz robotik saç ekimi olmaktadır. Klasik saç ekme işlemine nazaran kullanılan son teknoloji cihazlar sayesinde robotik saç ekim işlemleri birçok avantajı beraberinde getiriyor. Robotik saç ekiminin avantajları arasında;

 • Kullanılan algoritmalar sayesinde hata payı sıfırdır.
 • Cihazın sahip olduğu özel donanımlar sayesinde saçların çıkış yönü, açısı, derinliği ve kökler arası açıklık otomatik olarak algılanır.
 • Saç ekim robotu ile kök belirleme ve kök toplama aşamalarında sağlıklı köklere herhangi bir zarar verilmez.
 • 3D model oluşturabilme avantajı sayesinde tedavi sonrası ulaşılmak istenen görüntü önceden belirlenebilir.
 • Hızlı ve pratik işlem garantisi sayesinde daha kısa sürelerde daha etkili bir tedavi sağlanır.

Robotik Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir ? 

Kişiye özel bir uygulama olan ve birçok avantajı beraberinde getiren robotik saç ekiminin dezavantajları yok denecek kadar azdır. Sorunsuz çalışan sistem ile her aşama, doktor tarafından kontrol edilebilir. Kontrol altında yürütülen robotik saç ekiminde yüksek güvenlik önlemleri alınmış olduğundan herhangi bir hasar meydana gelmez. Ancak sahip olduğu donanım ve üst düzey teknolojik özellikler sebebiyle robotik saç ekimi fiyat skalası klasik yöntemlere oranla yüksektir. Bu durum, saç ekimi düşünen hastalar için bir dezavantaj olarak görülebilir.

Robotik Saç Ekimi Kaç Gün Sürer ?

Diğer tüm işlemlerde olduğu gibi robotik saç ekimlerinde de işlem süresi, kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Birçok kritere bağlı olarak değişen robotik saç ekimi süresi tek seansta ortalama 6 – 8 saat sürer. Diğer işlemlere nazaran en kısa sürede tamamlanan saç ekimi olarak bilinmektedir. Başarı oranı yüksek bu işlemlerde seans sayısı ise genellikle 2’dir.

Robotik Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Saç açıklığı bulunan ve bu açıklıktan rahatsız olan erkekler için son dönemde geliştirilmiş yeni nesil saç ekim işlemi, robotik saç ekimi olarak öne çıkıyor. Uygulama kolaylığı ve uygulama sonrası konforu sayesinde iyileşme süreci hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Ancak iyileşme sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına robotik saç ekimi yaptırdıktan sonra aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmeniz önemlidir;

 • Uygulama sonrası ilk iki gün işlem yapılan alana ekstra hassasiyet gösterilmeli ve ekim yapılan alan korunmalıdır.
 • İşlemden 24 saat sonra yapılması gereken kontrolün aksatılmaması gerekmektedir.
 • İlk iki gün içinde saçların yıkanmaması gerekmektedir. Ek olarak ilk yıkama işleminin uzmanlar tarafından yapılması önerilir.
 • Ödem oluşumunu önlemek için bol su tüketimi ya da bölgeye soğuk kompres uygulaması tavsiye edilmektedir.

 

Robotik Saç Ekimi Robotunun Hızı

Klasik saç ekim işlemleri incelendiğinde en hızlı etki gösteren ve uygulamanın iki seansta tamamlandığı robotik saç ekiminde robot hızı tahmin edilenin aksine 2 kat daha yavaştır. Manuel uygulamaya oranla saç ekim robot hızının yavaşlığı, uygulamaya bir anlamda avantaj katar. Daha hassas ve özenli bir işlem yapılabilmesini sağlamakla birlikte bazı durumlarda hasta, makinenin yavaş hızı sebebiyle bunalabilmektedir. Ancak işlem sonrası görülen etki ve kusursuz işlem garantisi, makine hızı yavaşlığının bir avantaja dönüştüğünü kanıtlamaktadır.

Robotik Saç Ekimi 5 Ayda Ne Kadar Çıkar ?

Klasik saç ekiminden farklı olarak robotik saç ekiminde iyileşme süresi daha kısadır. Operasyon sonrası komplikasyon durumları minimumda olup ilk 5 ayın sonunda saçların çıkma durumu daha etkilidir. Başlangıç evresini atlatan saç kökleri, ilk 3 ayın sonunda canlanır ve uzama belirtileri gösterir. Genellikle 5 – 6 ay arasında ise dolgun ve kalıcı görünüme sahip saçlar ortalama 2 cm uzunluğunda olmaktadır.

Robotik Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz ?

Genel olarak hiçbir zararı bulunmayan robotik saç ekiminde belli sağlık kriterlerine dikkat edilmediği takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu kapsamda robotik saç ekiminden yararlanamayacak kişiler; hepatit B ve C hastaları, Hıv ve Aids hastaları, hemofili hastaları ve 3 defa saç ekimi işlemi yaptırdığı halde başarılı sonuç alamamış kişiler olarak sıralanabilir. Buna ek olarak 24 yaşından küçük kişilere saç ekimi yapılması uygun değildir.

Robotik Saç Ekimi Acıtır Mı ? 

Robotik saç ekimi yorumları incelendiğinde en sık karşımıza çıkan sorulardan biri robotik saç ekimi can acıtır mı? olmaktadır. Diğer tüm saç ekim işlemlerinde olduğu gibi robot ile yapılan saç ekim operasyonlarında da lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan saç ekimi sayesinde hasta, tedavi boyunca hiçbir ağrı veya acı hissetmez.

Robotik Saç Ekiminde Saçı Kazıtmadan Saç Ekimi Yapılır Mı ? 

Saç ekim işlemleri ile istenilen görüntüye ulaşmak isteyen kişiler için sahip olduğu görüntüyü kaybetmek, sosyal yaşamında kişiyi rahatsız hissettirebilir. Bu sebeple son yılların modern teknolojisi robotik saç ekiminde saçı kazıtmadan işlem yapılabilmektedir. Saç ekim işleminde kişinin var olan saçı tıraş edilmekte ancak saçın kazıtılmasına gerek duyulmamaktadır. Bu sayede kişi günlük yaşamına devam ederken kendini rahatsız hissetmez.

 

 

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
Saç ekimi için gelmiştik aldığımız hizmetten dolayı teşekkür ederim işlerinin ehli oldukları belli aynı zamanda güler yüzlü çalışanları oldukları için tavsiye ederim
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
Burası adeta harika SAÇ EKİM olarak çok iyiler ve çalışanlar çok cana yakın güler yüzlü ben saç ekimi yaptırdım ve çok memnun kaldın kesinlikle öneriyorum
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
Burayı tavsiye ederim insalar çok samimi ve iyi kalpliler zaten saç ekimi babama yaptirmistik burda baya memnun kalmisti tavsiye ediyorum
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
Babama saç ekim icin gelmistik yaptiklari hizmetten cok memnun kaldik islerinde basarililar ve hakkini veriyorlar guler yuzlu calisanlariniza da cok tesekkur ederiz
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
geçen gün babama saç ekimi yaptırdık gerçekten çok kaliteli bir yer çok memnun kaldık çalışanlarda çok güler yüzlü ve sempatik her şey için teşekkürler.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
Saç ekimi adına başarılı bir yer.Hem cok etkili sonuç alınıyor hem de çalışanlar çok samimi.kesinlikle tavsiye ediyorum
ÖZEL SESLER
ÖZEL SESLER
2023-01-22
Saç ekimi konusunda harika bir yer olduğunu söyleyebilirim.verilen hizmet,ilgi benim çok hoşuma gitti.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
Çok güzel saç ekimi yapıyorlar çalışanlar çok güler yüzlü ben çok memnun kaldım gitmek isteyenler tereddüt etmeden gidebilirler.