Skip links

Saç Ekimi

Sedasyonlu Saç Ekimi

Sedasyonlu Sac Ekimi

Geliştirilen teknolojik cihazlar yardımıyla artık saç ekiminde acısız ve ağrısız bir süreç yaşayabiliyorsunuz. Özellikle iğne ve ameliyat korkusu olanlar için sedasyonlu saç ekimi, kişiler için konforlu ve ağrısız bir süreci içeriyor. Genel kanı, saç ekiminde iğneler ve cerrahi müdahaleler sonucunda büyük bir ağrı çekildiğidir. Belli başlı yöntemler de bunlar yaşanabilir. Ancak sedasyonlu yöntem sayesinde saç ekiminde kişiler ağrı hissetmeden sağlıklı ve gür saçlara kavuşabiliyor. Bu yöntem aynı zamanda kalp ve tansiyon hastaları için de önerilen yöntemdir.

Sedasyonlu Saç Ekimi Nedir?

Sedasyonlu saç ekimi, günümüzde saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayan kişilerin sık sık tercih ettiği saç ekimi tekniklerinden bir tanesidir. Sedasyon, pek çok farklı tıbbi işlemde kullanılabilen bir anestezi yöntemidir. Bazı cerrahi operasyondan lokal anestezi yöntemi ile bazıları ise sedasyon yöntemi ile gerçekleştirilir. Saç ekimi operasyonları da bunlardan bir tanesidir. Kişinin saç ekimi operasyonunu ağrısız ve sorunsuz bir şekilde atlatabilmesini sağlayan anestezi yöntemleri saç ekimi operasyonun en önemli aşamalarından bir tanesidir. Sedasyon da lokal anestezi uygulamasından çok daha rahat ve acısız bir saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmesini sağlar. Sedasyon, damar içerisine küçük kateter yardımı ile ilaç verilmesi anlamına gelmektedir. Bu ilaçlar sayesinde hasta sakinleşir ve operasyon yapılır.

Saç Ekiminde Sedasyon Neden Kullanılır?

Saç ekimi operasyonlarında genellikle lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda saç ekimi operasyonlarında sedasyon tercih edilmektedir. Bu durumları şu şekilde sıralayabilmek mümkündür.

 

 • İğne korkusu olan kişilerde,
 • Kaygı bozukluğu bulunan kişilerde,
 • Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde,
 • Kalp ve tansiyon hastalığı bulunan kişilerde,
 • Yoğun operasyon korkusu olan kişilerde sedasyon uygulaması tercih edilmektedir. Bu sayede kişiler yoğun bir şekilde sakinleşir ve rahatlar. Bu da operasyonun çok daha rahat gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca saç ekimi operasyonunda sedasyon uygulanacaksa kişinin en az 2-3 saat öncesinden yeme içmeyi kesmesi gerekmektedir.

Saç Ekiminde Sedasyon Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi operasyonu hazırlığı olması gerektiği gibi gerçekleştirilir ve hasta sedyeye yatırılır. Ardından kelebek olarak adlandırılan ince bir kateter ile damar yolu açılır. Hasta için uygun dozlarda hazırlanan anestezik ilaç karışımı damar yolu ile kişiye aktarılır. Saç ekiminde sedasyon uygulaması yaklaşık 1-2 dakika sürmektedir. İlacın etkisini göstermesi ile birlikte hasta hafif uyku haline geçebilir. Daha sonra ise doktorun hasta için en uygun gördüğü saç ekimi tekniklerinden biri uygulanmaya başlayarak saç ekimi operasyonu gerçekleştirilir. Sedasyon uygulaması yapılan hasta yoğun bir şekilde sakinleştirildiği için operasyonun hiçbir anını hissetmez ve herhangi bir acı çekmez. Sedasyonun etki süresi operasyonunun süresine göre ayarlanabilmektedir.

Sedasyonlu Saç Ekimi Sonrası  Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

Hangi saç ekimi yöntemi olursa olsun, işlem sonrasında kişisel olarak dikkat edilmesi gereken bakım ve önlemler vardır. Sedasyonlu saç ekiminde de doktorun önerdiği şeklinde bir rutin oluşturmak gerekir. Genelde ilk 1 haftalık süreçte sırt üstü yatılmamalıdır. Saç temizliğinde ise doktorunuzun önereceği şampuan ve losyonları tercih etmelisiniz. İşlemden sonraki ilk yıkamadan sonra 2 hafta boyunca bunların kullanımı gerekecektir. Ayrıca saçlarınızı yıkadığınız su çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekir. Kurutma işleminde havlu ile baskı uygulamayın. Kendiliğinden kurutulması önerilir. Kurutma makinesinde ise ısı derecesi en düşükte ve en az hızda kullanılabilir. 

Sedasyonlu Saç Ekimini Faydaları

Bu yöntemde en büyük faydalardan biri elbette kişilerin daha korkusuz bir şekilde sürece dahil olmalarıdır. Çünkü diğer yöntemlerde iğne ve kesi gibi işlemler bazı kişiler için korku oluşturabilir. Kan görmekten korkanlar, iğne fobisi olanlar, saç ekimine ihtiyaçları olsa bile buna yanaşmayabilir. Sedasyonlu yöntem sayesinde de hem doktorların hem de hastaların bu süreci daha rahat geçirmesi sağlanır. Hekimler, hastayı sürece hazırlarken belki de en çok cerrahi işlemler için gelen sorularla karşılaşır. Bu yöntemde ise doktor ve hasta diyalogları bu endişelerden uzak olur.

Kimler Sedasyonlu Saç Ekimini Tercih Etmeli ?

İğne, acı ve ağrı korkusu olanlar için sedasyon saç ekimi en ideal yöntemlerden biridir. İşlemler öncesinde hastaya damardan anestezik ilaçlar verilir. Böylece işlemler sırasında kişiler herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Hastalar işlem süresi boyunca bilinci açık olur ancak ağrı hissetmezler. Bu sedatif ilaçlar burundan da verilebilmektedir. Ağrı eşiği düşük olanlar, iğne fobisi olanlar dışında kalp ve tansiyon hastalarında da sedasyonlu saç ekimini tercih etmek önerilir. 

Sedasyonlu Saç Ekimininin Avantajları Var Mıdır ? 

En başta bu yöntemin dezavantaj barındırmayan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Ağrı ve acı hissi de yaratmaz. Hastalar için bu bir avantaj olduğu gibi doktorun da işlemi daha rahat yapmasını sağlar. Ağrı eşiği düşük olan kişiler için işlem sırasında ve sonrasında konforlu bir süreç sunar. İşlem sonrasında da ekstra olarak dikkat edilmesi gereken rutinler yoktur. Sadece doktor tavsiyesi dahilinde bazı ürünlerin kullanımı gerekir. Sırt üstü yatmak tavsiye edilmez. Hastalar, bunlar gibi durumlara belirli bir süre dikkat eder. Bunlar da gündelik yaşam kalitesini azaltacak türden değildir.

Sedasyonlu (Narkoz) Saç Ekiminde Hastalar Nasıl Hazırlanmalı ?

Narkoz yöntemiyle uygulanacak saç ekiminde hastaların işlem öncesinde hazırlık süreci de vardır. En az 6 saat öncesine kadar yemek tüketimi ve sıvı alımı kesilmelidir. Açlık ile işlemlere girilmelidir. Ayrıca sigara tüketimi de yapılmamalıdır. Sigara, narkoz etkisini azalttığı gibi kan dolaşımını da etkileyebilir.

Uyutularak  Sedasyonlu  Saç Ekimi Kimler  İçin Uygundur ?

İğne ve ağrı gibi hassasiyeti olanlar için narkozlu (sedasyonlu) saç ekimi çok idealdir. Bu yöntem daha çok;

 • Ağrı eşiğinin düşük olduğu kişiler,
 • Kaygı bozukluğu olanlar,
 • Cilt hassasiyeti olanlar,
 • İşlemlerde ağrı hissetmek istemeyenler,
 • İşlem süresinin daha kısa sürmesini isteyenler,
 • Tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için uygundur. 

Sedasyonla Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir ? 

Her aşamasında hastaya ve doktora konforlu bir alan sunan bu yöntemde operasyondan yarım saat öncesinde işlemler başlar.

 • İşlemlerin en başında kişinin sedasyon karşı alerjisinin olup olmadığı test edilir. 
 • Kişideki kalp ve tansiyon hastalıkları, hastalık geçmişi de araştırılır.
 • Eğer kişi bu işleme uygunsa süreç başlar.
 • İşlemden yarım saat öncesinde hastaya damar yolundan hafif sedasyon verilir. Bununla hastanın işlemin ilk yarım saatinde uykulu halde kalması sağlanır.
 • Sedasyonun etkisiyle doktor iğneler ile daha kolay işlemlerini tamamlar.
 • Hasta bu aşamada ağrı hissetmez.
 • Bu yöntemle birlikte belirlenen saç ekimi yöntemlerinden Robotik Saç Ekimi, Traşsız Saç Ekimi, DHI ve Safir FUE saç ekimi vb. rahatlıkla uygulanır. 

Saç Ekimini Kimler  Yapabilir ? Ekip Kimlerden Oluşur ?

Sedasyon etkisiyle yapılacak saç ekimlerinde taş teşekküllü bir sağlık kuruluşu tercih edilmelidir. Plastik cerrah, dermatolog, saç ekimi uzmanları ve konuyla ilgili donanımlı ve tecrübeli sağlık personelleri ile bu işlem yapılabilir.

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
Saç ekimi için gelmiştik aldığımız hizmetten dolayı teşekkür ederim işlerinin ehli oldukları belli aynı zamanda güler yüzlü çalışanları oldukları için tavsiye ederim
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
Burası adeta harika SAÇ EKİM olarak çok iyiler ve çalışanlar çok cana yakın güler yüzlü ben saç ekimi yaptırdım ve çok memnun kaldın kesinlikle öneriyorum
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
Burayı tavsiye ederim insalar çok samimi ve iyi kalpliler zaten saç ekimi babama yaptirmistik burda baya memnun kalmisti tavsiye ediyorum
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
Babama saç ekim icin gelmistik yaptiklari hizmetten cok memnun kaldik islerinde basarililar ve hakkini veriyorlar guler yuzlu calisanlariniza da cok tesekkur ederiz
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
geçen gün babama saç ekimi yaptırdık gerçekten çok kaliteli bir yer çok memnun kaldık çalışanlarda çok güler yüzlü ve sempatik her şey için teşekkürler.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
Saç ekimi adına başarılı bir yer.Hem cok etkili sonuç alınıyor hem de çalışanlar çok samimi.kesinlikle tavsiye ediyorum
ÖZEL SESLER
ÖZEL SESLER
2023-01-22
Saç ekimi konusunda harika bir yer olduğunu söyleyebilirim.verilen hizmet,ilgi benim çok hoşuma gitti.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
Çok güzel saç ekimi yapıyorlar çalışanlar çok güler yüzlü ben çok memnun kaldım gitmek isteyenler tereddüt etmeden gidebilirler.