Skip links

Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

FUE Sac Ekimi

FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE saç ekimi günümüzde en çok tercih edilen saç ekimi tedavilerinden birisidir. FUE kelimesinin açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyon olup yöntem ilk olarak 2002 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Saç dökülmesi sorunu ve kellik yaşayanların ense bölgesinden saç kökleri lineer kesi oluşturulmadan tek tek toplanmaktadır. Aynı zamanda klasik saç ekimi ya da manuel saç ekimi olarak da bilinen yöntemde küçük punç uçlar yardımı ile greft toplama işlemi esnasında küçük kesiler oluşturularak yapılmaktadır.

FUE saç ekimi yönteminin en önemli detayı saç köklerinin tek tek toplanmasıdır. Diğer yöntemlere göre daha rahat gerçekleştirilmektedir. Donör alanda herhangi bir dikiş işlemi yapılmaması sayesinde kalıcı izler ortaya çıkmamaktadır.

Günümüzde özellikler erkeklerin dış görünüşü ile alakalı en önemli saç dökülmesi ve saç açıklığı olmaktadır. Genetik ya da çeşitli sebeplerle dökülen saçlar, orantısız bir açıklık oluşturarak kişiyi rahatsız eder. Bu gibi saç dökülmesi problemi yaşayan hastalarda en etkili tedavi yöntemi ise sac ekimi olmaktadır. Saç ekim yöntemleri, uygulama şekline ve kullanılan cihazlara bağlı olarak değişiklik göstermekle olup bu yöntemlerden biri de FUE saç ekimi olmaktadır. FUE saç ekim işlemi sahip olduğu uygulama kolaylığı ve avantajları ile günümüzde en sık tercih edilen saç ekim işlemi olarak öne çıkıyor.

FUE Tekniği Nedir ?

Son yıllarda saç ektirmeye artan talep ile birlikte fue saç ekimi nedir? En iyi saç ekim yöntemi nedir? araştırması yapılmaya başlandı. Bu araştırmalar sonucu talep gören Fue saç ekimi, mikro medikal cihazlarla yapılmakta olup en hızlı uygulama prosedürüne sahip bir saç ektirme işlemidir. Ciltte herhangi bir doku hasarı oluşturmayan bu işlem ile kusursuz ve güvenli bir saç ekim işlemi yapılarak kişi, istediği görünüme ulaşır. Dış görünümü büyük oranda değiştiren bu işlemler sonrası uzun vadede sağlıklı ve dolgun görünümlü saçlara sahip olunur.

FUE Saç Ekim Yöntemi Ne Zaman Uygulanmaya Başladı ? 

Saç ekim teknikleri, 1950’li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanmış olsa da günümüzdeki halini alması 2000’li yılların başını bulmuştur. Fue tekniği, temel prensip olarak 1950’li yıllarda Fut tekniği olarak uygulanmaktaydı. Ancak yara izi görünümünün minimuma indirilmesi amacıyla günden güne geliştirilerek Fue saç ekimi ismini ve günümüzdeki halini almıştır. Bu sebeple Fue saç ekimi yöntemi ne zaman uygulanmaya başladı sorusuna 2000’li yıllardan sonrası cevabını verebiliriz.

FUE Yöntemi Kimlere Uygulanabilir ?

Saç dökülmesi ve saç kaybı, hem kadın hem erkeklerde her yaşta görülebilen bir sorundur. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen fue tekniği, sahip olduğu yüksek etki sebebiyle birçok hasta tarafından tercih edilmek isteniyor. Peki Fue yöntemi kimlere uygulanabilir?;

 • Uygulama, saç kaybı yaşayan 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir.
 • Genellikle 20 – 75 yaş aralığındaki sağlıklı bireylere uygulanması önerilmektedir.
 • Uygulama yapılacak bölgede herhangi bir cilt hastalığının bulunmaması gereklidir.
 • Uygulama, safir saç ekimi olarak da bilinmekte olup aşırı saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlara da uygulanabilmektedir.

 

FUE Saç Ekimi başlıca şu avantajlarıyla öne çıkmaktadır:

 • FUE saç ekimi yönteminde ense bölgesinden saç kökleri alınmakta ve bu sırada en güçlü saç kökleri tek tek seçilmektedir.
 • FUE saç ekiminde döner bölgede kesi yapılmadığından iyileşme çok daha hızlı olmaktadır.
 • FUE saç ekimi sonrasında vücutta herhangi bir yara izi kalmamaktadır.
 • Vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökleri FUE saç ekimi yönteminde tercih edilebilmektedir.
 • Saç köklerinin tek tek toplanması sayesinde cansız, zayıf saç kökleri değil, daha canlı saç kökleri alınmakta, bu da başarı oranını arttırmaktadır.
 • Saç kökleri FUE saç ekimi yönteminde tek tek toplandığından çevredeki saç kökleri herhangi bir zarar görmemektedir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde başarının önemli noktalarından birisi alınan saç köklerinin sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle dökülme eğilimi en zayıf saçlar tercih edilir ve bunlar daha çok ense bölgesinde yer alır. Bu yüzden FUE saç ekimi yönteminde de kıl kökleri enseden alınır.

Ense bölgesinden saç kökleri tek tek alınır ve kel olan bölgelere ekilir. Saç ekimi için kullanılan cihazlar tamamen kişiye özel olur. Gerekli planlama uzmanlarımızca yapılır. Saç yönüne göre her kök tek tek ekilir. FUE saç ekimi yönteminde başarılı sonuçlar alındığı için günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir ve merkezimizde başarıyla operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Saç ekim işlemlerinin geneline bakıldığında tüm uygulamalar, belli başlı prosedürleri içermektedir. Öncelikle saç analizi yapılarak kişinin saç ekim işlemine uygunluğu tespit edilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde saçlar tıraş edilir. Bu aşamadan sonra ise ekim sınırları ve saçların ön çizgisi belirlenerek genel hatlar ortaya çıkarılır ve uygulamaya başlanır. Daha detaylı ele alındığında Fue saç ekiminin temel aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • FUE ile saç köklerinin toplanması: Öncelikle tıraş sonrası bölgeye lokal anestezi verilir. Ardından ense bölgesindeki saç kökleri, özel bir cihaz yardımıyla açılır ve toplanmaya başlanır. Saç kökü toplama süresi 2-4 saat arasında değişiklik göstermekle birlikte greft sayısı, bu süre üzerinde belirleyicidir.
 • FUE ile ekim kanallarının açılması: Saç köklerinin toplanmasının ardından hasta sırt üstü yatırılır ve toplanan saç kökü kadar ekim kanalı açılır. Mikro-pen olarak adlandırılan cihaz yardımıyla açılan ekim kanallarının uygun açı ve yönde olmasına dikkat edilir. 
 • FUE ile saç köklerinin ekilmesi: Bu aşamada toplanan saç kökleri, açılan ekim kanallarına tek tek yerleştirilir. Saç ekiminin belli bir sürede tamamlanması gerekmekte olup ekim sonrası bölge, bandaj ile kapatılmaz.

 

FUE Saç Ekiminin Genel Özellikleri Nelerdir ? 

Her uygulamada olduğu gibi Fue tekniği de kendi içinde farklı özelliklere sahiptir. Uygulamayı diğerlerinden ayıran ve uygulama kalitesini artıran bu özellikler arasında;

 • Saç alma işleminde herhangi bir kesim yapılmadığından uygulama sürecinde bölgeye dikiş atılma ihtiyacı oluşmaz.
 • Greftlerin alındığı bölgede tüm doku alınmaz. Yalnızca ilgili kök hücre ve mikroskobik çevre doku üzerinde çalışılır.
 • Her greft yaklaşık 1- 3 saç teli barındırmakta olup bir seansta ekilecek kök sayısına bağlı olarak ortalama 2 bin – 6 bin arası greft alınabilir.
 • Saç ekiminde kullanılan greftler, bu görevin yanı sıra sakal, bıyık ve kaş transferlerinde de kullanılabilmektedir.

FUE Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ? 

Saç ekim işlemleri sonrası elde edilecek görünüm kişi için son derece heyecan verici olsa da bu sürecin profesyonel ortamlarda alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Başarılı ve sorunsuz bir saç ekim işlemi için Fue saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Operasyon öncesi yakın bir tarihte sigara alışkanlığı bırakılmalıdır. 
 • Yine yakın bir dönemde kan sulandırıcı ilaç kullanımı bırakılmalıdır.
 • Operasyon süresi göz önüne alındığında işleme tok gitmeniz önerilmektedir.
 • Uygulama sonrası konfor açısından yakası geniş rahat kıyafetler giymeniz önerilir.

FUE Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

Fue yöntemiyle yapılan saç ekim işlemi sonrasında iyileşme süreci, uygulama sonrasında dikkat edilecek noktalar göz önünde tutulduğu takdirde son derece konforlu ilerlemektedir. Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri, erken dönem ve geç dönem olarak ele almak mümkün. Bu kapsamda;

FUE Saç Ekimi Sonrası Erken Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekim sonrası erken dönem, ilk 1 hafta – 10 günü kapsamaktadır. Bu dönemde ekim yapılan bölgeye karşı son derece hassas olunmalı ve doktor uyarıları kesinlikle dikkate alınmalıdır. 

 • Özellikle ilk 5 gün, bol yakalı giysiler giymeye dikkat ederek saç köklerinin hasar almasını önlemelisiniz.
 • Saç köklerinizin herhangi bir yere sürtmesine karşı dikkatli olmalısınız.
 • Uygulama sonrası ilk birkaç gün ağır olmayan yağsız yemekler tüketmeli, takip eden dönemde ise protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. 
 • Aşırı terlemeden ve güneş altında kalmaktan kaçınılmalıdır.
 • Sigara kullanan kişilerin bu dönemde sigara kullanımını bırakması önemlidir.

FUE Saç Ekimi Sonrası Geç Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekim sonrası geç dönem, 3 – 4 hafta ve 3.5 – 4. ay aralığını kapsar. Bu aralıkta dikkat edilen noktalar, uygulamanın kalitesini artırmakla birlikte iyileşme sürecinin konforlu geçmesini sağlayacaktır.

 • 3 – 4 hafta aralığında saç dökülmeleri yaşanabilir. Bu dökülmeler endişe verici bir durum değildir. Bu noktada sabırlı olunması önerilmektedir.
 • 3.5 – 4 ay aralığında çıkmaya başlayan saçlar 7. aydan itibaren %90 oranında çıkar. Bu süreçte kimyasal kozmetik ürün kullanımını minimumda tutmanız ve genel sağlık durumunuza dikkat etmeniz önerilir.

 

FUE Saç Ekimi Sonuçlarını Ne Zaman Görürüm ? 

Saç ekim işlemlerinde etkiler, birçok unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu unsurlar arasında en belirleyici nokta kişisel farklılıklardır. Elde edilen sonuçlar kişinin yapısına göre değişmekle birlikte Fue saç ekimi sonuçları 3.5 ile 4 ay aralığında görülmeye başlanır. Bu süreçte çıkmaya başlayan saçlar, ortalama 7. ay ve sonrasında %90 oranlarına kadar çıkar.

FUE Yöntemi Riskleri Nelerdir  ? 

Profesyonel ve başarı oranı yüksek olan Fue tekniğinde herhangi bir sorunla karşılaşmanız düşük bir ihtimaldir. Ancak uygulama sonrası karşılaşılması muhtemel bazı riskleri sayabiliriz. Fue yöntemi riskleri arasında;

 • İşlem sonrası ödem oluşumu görülebilir.
 • Operasyondan sonra ilk birkaç aylık süreçte şok dökülmeler meydana gelebilmekte olup bu dökülmeler endişe verici değildir.
 • Operasyon yaptırılan merkezin güvenilir olmaması, enfeksiyon vb. komplikasyon oluşumuna sebebiyet verebilir.

FUE yöntemi mi DHİ mi ? 

Her iki uygulama da kendi içinde birçok avantaja sahiptir. Ancak kıyaslama yapıldığında fue yöntemi daha kısa sürede tamamlanmakta olup kolay ulaşılabilir bir yöntem olarak öne çıkar. Buna karşılık DHİ saç ekimi, fue yöntemine kıyasla tıraşsız yapılabilme avantajına sahiptir. Ayrıca DHI yönteminde kanal açma işlemi yapılmadan saç ekim mümkündür.

En İyi Saç Ekim Yöntemi Nedir ? 

Kullanıcılar için en önemli ihtiyaç, en iyi saç ekim yöntemini bulmaktır. Ancak bu sorunun cevabı oldukça görecelidir. Bu noktada size ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek saç ektirme fiyat tablosu ve saç ekim yöntemleri için detaylı bir araştırma yapmanız önerilmektedir.

FUE Saç Ekimi Ağrılı Mıdır ?

FUE saç ekimi yorumları incelendiğinde en çok göze çarpan nokta, Fue saç ekim işlemlerinin ağrılı olup olmadığıdır. Diğer tüm saç ekim işlemlerinde olduğu gibi fue saç ekim yönteminde de uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede uygulama sürecinde herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde ise doktor kontrolünde ağrı kesici alarak iyileşme sürecini daha konforlu hale getirebilirsiniz.

FUE Saç Ekimi İyi Mi ?

Başarı oranı son derece yüksek olan fue saç ekiminde hastalar, kısa sürede günlük yaşamına dönebilmektedir. Ayrıca herhangi bir kesim işlemi yapılmadığından ekim işlemi yapılan bölgede dikiş bulunmaz. Var olan ufak çizikler kısa sürede kapanarak uygulama sonrası sürecin son derece rahat geçmesini sağlar. FUE saç ekimi fiyatları ve detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
Saç ekimi için gelmiştik aldığımız hizmetten dolayı teşekkür ederim işlerinin ehli oldukları belli aynı zamanda güler yüzlü çalışanları oldukları için tavsiye ederim
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
Burası adeta harika SAÇ EKİM olarak çok iyiler ve çalışanlar çok cana yakın güler yüzlü ben saç ekimi yaptırdım ve çok memnun kaldın kesinlikle öneriyorum
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
Burayı tavsiye ederim insalar çok samimi ve iyi kalpliler zaten saç ekimi babama yaptirmistik burda baya memnun kalmisti tavsiye ediyorum
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
Babama saç ekim icin gelmistik yaptiklari hizmetten cok memnun kaldik islerinde basarililar ve hakkini veriyorlar guler yuzlu calisanlariniza da cok tesekkur ederiz
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
geçen gün babama saç ekimi yaptırdık gerçekten çok kaliteli bir yer çok memnun kaldık çalışanlarda çok güler yüzlü ve sempatik her şey için teşekkürler.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
Saç ekimi adına başarılı bir yer.Hem cok etkili sonuç alınıyor hem de çalışanlar çok samimi.kesinlikle tavsiye ediyorum
ÖZEL SESLER
ÖZEL SESLER
2023-01-22
Saç ekimi konusunda harika bir yer olduğunu söyleyebilirim.verilen hizmet,ilgi benim çok hoşuma gitti.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
Çok güzel saç ekimi yapıyorlar çalışanlar çok güler yüzlü ben çok memnun kaldım gitmek isteyenler tereddüt etmeden gidebilirler.