Skip links

Saç Ekimi

Saç Ekimi

+387 60 31 60 119

Bosna i Hercegovina - Whatsapp

+387 60 31 60 119

Bosna i Hercegovina - Viber

+90 532 479 21 59

Global Whatsapp

+90 532 479 21 59

Global Tel

Sac Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi pek çok kişinin, yaşadığı saç dökülmesi sorunlarından dolayı başvurduğu cerrahi operasyondur. Saç dökülmesi; genetik, düzensiz beslenme, stres ve bir çok sağlık sorunlarından dolayı meydana gelebilmektedir. Genellikle erkeksi dökülme denilen, kelliğe neden olan saç dökülmelerinin meydana getirdiği sonuçlardan kurtulmak için saç ekimi yaptırılmaktadır. Saç dökülmeleri; PRP mezoterapi ve lazer gibi farklı yöntemler ile durdurulabilmektedir. Fakat bazı saç uygulamalarında bu yöntemler ile başarılı sonuç elde edilemez ve kellik devam edebilir. Böyle durumlarda, saç ekimi işlemi nasıl gerçekleştirilmektedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekiminde; daha çok genetik saç dökülmesi yaşayan ve aile geçmiş kalıtıma bağlı, saçları dökülen hastalarda genel olarak uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle de erkeklerde en revaşta uygulanan estetikal müdahale, saç ekimi işlemidir.

Bununla birlikte; yanma sonrasında saç ya da kaş bölgelerinde kelliği olanlar; daha önce saç ekimi işlemi yaptırmış ancak operasyondan mutlu ayrılmayan hastalar; bazı krononik rahatsızlıklar nedeniyle, saçlarda seyrelma, kellik ve yoğun dökülme yaşayan hastalar saç ekimi işlemine uygunlardır. Saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyenlerin tamamen kellik ve seyrelmeleri beklemesi gerekmez.

Saç ekimi işlemi için yaş kısıtlaması yoktur. Kadın veya erkek, herkes donör (ense) alanında yeterli görülem saç kökü olduğu sürece saç ekimi işlemi yaptırabilir.

Saç ekimi işlemi sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Danışanın yaşı, saç tipi, cinsiyeti, ten rengi, dökülmenin oran ve hızı, dökülmelerin devam edip etmediği gibi detaylar uzman doktorlar tarafından takip edilip, onay verilmeli ve sonrasında işlem uygulanmalıdır. Tüm bu süreçler dikkate alınarak hastayı bilgilendirilmeli, saç ekimi işlemi sonrasındaki değerlendirmeler de bu faktörlerle birlikte dikkate alınarak sonuçlandırılmalıdır.

Saç ekim sonucunu değerlendirmek için doktorunuzla birlikte verdiğiniz karar sonrası çizim yapılan alanı göz önünde bulundururarak dikkate almanız gerekir. Toplanan greft sayısı, greftlerin ekime ve kaliteye uygun olması, saç ekimi yapılan alanın yeterliliği, genetik ve kronik yapınız, kullanmakta olduğunuz ilaçlar, geçirmiş olduğunuz herhangi bir hastalık saç ekimi operasyonunda elde edilen sonucu etkilendirmektedir.

Hastane seçimini ya da saç ekim kliniğinin önemi, saç ekim operasyonu sonuçları için oldukça önemlidir. Doktorunuzun ve ekibinin tecrübesi, toplanan iyi ve kaliteli greftlerin doğru açıyla yerleştirilmesi için son derece önemlidir.

Saç ekimi fiyatları hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Yoğun kellik problemi olan hastalar 2 seans operasyon için bilgilendirilir. Baş bölgesinden herhangi bir gözle görülebilen deri deformasyonu olanlar, operasyon fiyatları tümüyle normal bir operasyon olabilecek hastalara göre farklı işlemler ve mesailer harcanabilir. Böylelikle fiyat farklılığıda söz konusu olabilir. Bu nedenle cerrahi işlemlerin olması fiyatlarda artışlara neden olabilir.

Saç ekimi operasyonunda fiyatların belirlenmesinde önemli bir diğer hususta, saç ekimi operasyonu esnasında harcanacağı emek ve buna harcanacak mesaidir. Ayrıca saç ekimi operasyonları ücretleri işlem yapılacağı klinik ve saç ekimini yapacak olan doktorun yetkinlik düzeyi ile de ilgisi vardır. Saç ekimi işlemine uygun faktörler şunlardır:

  1. Saç ekim işlemi yaptıracak olan hastanın dönor alanı,
  2. Saç nakli yapılacak köklerinin sayısı,
  3. Saç kalitesi,
  4. Saç ekimi işleminin nerede ve seçilen kliniğe göre yapılması,
  5. Saç ekimi yapacak olan doktorun tecrübesi,

Hasta özel bir plan programı, kaliteli ekip ve ekipmanların seçilmesiyle birlikte Saç ekimi işlemlerinde başarı oranı oldukça yüksektir ve garantidir.

Herhangi bir yaş sınırlaması ve kısıtlaması yoktur.

Saç ekimi operasyonunda, anestezi teknikerleri tarafından sedasyon enjekte edildiği için hiçbir acı ve ağrı hissi duyulmaz. Lokal olarak uygulanır.

Saç ekimi işleminden sonra dikkat edilmesi gereken bazı maddeler vardır. Yağlı, aşırı tuz tüketimi, acılı yiyecekler operasyon sonra için dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Sonrası için özel bir beslenme programına ihtiyaç yoktur. Kişi normal beslenmesine devam edebilir.

İleri derecede kalp rahatsızlığı olan hastaların saç ekimi işlemlerinin yapılması uygun görülmemektedir.

Verimli bir saç ekimi işlemi için, saç ekimi operasyonu öncesinde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:

  1. Saç ekimi operasyonu yaptırmadan önce işlemi etkileyecek yapıda olan losyon, sprey ve saç kremleri gibi ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.
  2. Saç ekimi operasyona girmeden önce kronik (tansiyon, şeker, kalp, mide vb…) hastalıklar için kullanılmakta olan ilaçların mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.
  3. Sigara kullanımı saç ekim operasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla 1 gün öncesinden sigara bırakılmalı ve işlem sonrasında olabildiğince minimuma indirilmelidir.
  4. Saç ekimi operasyonu olacağı günde duş alınarak sağlık merkezine gelinmesi gerekir.
  5. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar operasyondan 7 gün öncesine kadar kullanılmamalıdır.

Saç ekimi işlemi sonrası sonuçları yaş, beslenme programı, açık yaraların iyileşme süresi, hormonel dengenin var olup olmadığı, saç cilt ve rengi, genetik faktörler, saç greftlerinin kalitesi, saç ekimi sonuçlarını etkileyen faktörler olarak sayılabilir.

Hastadan hastaya farklılık gösteren bazı fiziksel özelliklerin yanı sıra, saçın kronik özellikleri ekim başarısında oldukça etkilidir. Saç özellikleri, rengi, saç telinin kalitesi ve saç telinin şeklidir. Saçlarınızın çıkış yönü ve saç köklerinin kalitesi de yeni ekilen saçların yoğunluğunu ve saç ekimi sonucunu etkiler.

Saç kökünün içerisindeki saç teli adeti, saç ekiminin sonuçlarını etkileyen faktörlerdendir. Kulak arkası, kulak üstü ve ense alanından toplanan ve dökülmeyecek olan saç kökleri incelenip, kaliteli  ve uuygun olduklarından emin olduktan sonra ekim operasyonuna karar verilmelidir.

Toplanıp ekilen greftler (saç kökü), dikkat edildiği takdirde dökülmeme özelliğine sahip ve ömür boyu kalıcılığı vardır.

Saç ekimi için en uygun görülen bölge ense bölgesidir. Bununla birlikte Erkek hastalarda göğüs ve sakal bölgesi de ense zayıflığı varsa eğer uygun alanlardır.

Saç ekimi işlem süresi operasyon yapılacak greft sayısı ile orantılıdır. Operasyon ortalama 8-9 saat sürmektedir.

Operasyonun yöntemine ve hastanın tercihine göre farklılık gösterebilir. Daha verimli geçmesi adına genelde saçlar traş edilmektedir. Ancak olası bazı özel durumlarda saçlar kesilmeden de saç ekimi işlemi yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Podcast

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
Saç ekimi için gelmiştik aldığımız hizmetten dolayı teşekkür ederim işlerinin ehli oldukları belli aynı zamanda güler yüzlü çalışanları oldukları için tavsiye ederim
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
Burası adeta harika SAÇ EKİM olarak çok iyiler ve çalışanlar çok cana yakın güler yüzlü ben saç ekimi yaptırdım ve çok memnun kaldın kesinlikle öneriyorum
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
Burayı tavsiye ederim insalar çok samimi ve iyi kalpliler zaten saç ekimi babama yaptirmistik burda baya memnun kalmisti tavsiye ediyorum
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
Babama saç ekim icin gelmistik yaptiklari hizmetten cok memnun kaldik islerinde basarililar ve hakkini veriyorlar guler yuzlu calisanlariniza da cok tesekkur ederiz
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
geçen gün babama saç ekimi yaptırdık gerçekten çok kaliteli bir yer çok memnun kaldık çalışanlarda çok güler yüzlü ve sempatik her şey için teşekkürler.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
Saç ekimi adına başarılı bir yer.Hem cok etkili sonuç alınıyor hem de çalışanlar çok samimi.kesinlikle tavsiye ediyorum
ÖZEL SESLER
ÖZEL SESLER
2023-01-22
Saç ekimi konusunda harika bir yer olduğunu söyleyebilirim.verilen hizmet,ilgi benim çok hoşuma gitti.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
Çok güzel saç ekimi yapıyorlar çalışanlar çok güler yüzlü ben çok memnun kaldım gitmek isteyenler tereddüt etmeden gidebilirler.