Skip links

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır ? Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, incelen veya dökülen saçları eski haline getirmek için farklı tekniklerin kullanıldığı cerrahi bir işlemdir. Saç ekimi genellikle görünüşünden memnun olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu ameliyat için belirli bir yaş aralığı olmayıp ülkemizde ve hatta dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır.

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler için doğal ve kalıcı bir çözümdür. İnsanlar saç dökülmesi yaşadıktan sonra kellik gibi sorunlar için bu yönteme başvurabilirler. Baş bölgesinde saçların çıktığı bölgelerde kökler fonksiyonlarını kaybeder ve saçlar çıkmaya başlar. Bu nedenle, bu işlev bozukluğunun ortak adı alopesi’dir. Bu bölgelere mikrocerrahi olarak yeni saç kökleri yani sağlıklı saçlar eklenir. Bu işlem saç ekimi olarak da bilinmektedir. Saç ekimi öncesi uzman bir doktor tarafından muayene edilirsiniz. Ameliyattan sonra implantlar hakkında kesin karar verilebilir. Bu operasyon tamamen kişinin fiziksel özelliklerine göre yapılmaktadır. Saç ekimi için seçilen kökler sağlıklı olup büyümeye devam edecek olanlar yerleştirilir. Bu kökler de çeşitli kontrollerle tespit edilir.

Saç ekimi seyrekleşen saçlara yapılır. Ancak işlem normal saç telleri için toplanan kök (greft) sayısından biraz daha fazla kök toplama gerektirir. İlk görüşmenizde bir uzman saçınızın detaylı analizini yapacak ve size detayları verecektir.

Saç ekimi nedir?

Saç dökülmesi bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve nedene bağlı olarak farklı isimler alır. Bunlardan en yaygın olanı androgenetik alopesidir; erkeklik hormonlarının hassas saç kökleri üzerindeki etkisi nedeniyle oluşur. Alopesi areata’nın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kişinin kendi bağışıklık sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bir diğer saç tipi olan kalın saç tipi ise taranması daha zor ve daha dayanıklı olan bir saç tipidir. Bunun dışında saçın yağlılığına göre de farklı saç tipleri bulunmaktadır. Yağlı saçlar, karma saçlar veya kuru saç tipleri için isimlendirilebilir.

Herkesin farklı saç tipleri vardır. Bu saç tipleri, saçın kalınlığına veya yağ oranına göre sınıflandırılabilir. Örneğin, bazı insanların ince saç tipleri vardır. Bu tip saçlar kırılmaya daha yatkındır. Bu saç tipi daha dayanıklı bir yapıya ek olarak daha yönetilebilir bir yapıya sahiptir.

Yöntemler nelerdir?

Bu iki yöntem uygulanabilecek greft sayısı bakımından birbirinden farklılık göstermektedir. DHI yönteminde tek seferde 2.500’e kadar greft ekilebilirken, FUE yönteminde 4.500’e kadar greft ekilebilir. Bu durum çalışma süresini de değiştirir. DHI teknolojisinin FUE teknolojisine göre daha uzun süredir uygulandığı söylenebilir.

Ekim, FUE tekniklerine göre daha uzun, daha zahmetli ve daha pahalıdır. İki yöntemle elde edilen sonuçlar önemli ölçüde farklı değildi. İyi sonuç almak için deneyimli bir kişi tarafından yapılmalıdır. Hastanemizde çeşitli yöntemlerle nakil yapılabilmektedir.

Kalem, ucunda kanalın açılabileceği minik bir iğne bulunan özel bir tıbbi cihazdır. Kökü kaleme yerleştirdikten sonra doktorunuz kalemle tek adımda kök kanalını açar ve kalemdeki kökü açılan kanala yerleştirir. Bu sayede ek bir kanal açma işlemi beklenmeden tohumlar ekilebilir.

Saç ekimi yaptırmak zor mudur?

DHI saç ekimi tekniği diğer saç ekimi işlemlerine göre daha uzun sürmektedir. Normal bir saç ekimi ortalama 5-6 saat sürerken DHI saç ekimi ortalama 8-10 saat sürmektedir. Ameliyat süresinin uzamasının nedeni her bir saç kökünün tek tek alınıp ekilmesi gerekmesidir.

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en önemli sorularından biri de en iyi saç ekimi hangisidir?

Dhi saç ekimi nedir?

DHI (Direct Hair Implantation-Direct Hair Transplantation) saç ekimi yöntemi, tek tek toplanan saç köklerini ekilen alana yerleştirmek için otomatik bir Choi implantasyon kalemi kullanır. DHI saç ekiminde cerrahi kalemle alınan greft kalınlığı 0.6mm ile 1mm arasındadır, ayırıp temizledikten sonra herhangi bir kanal açmadan saç derisine direkt olarak ekilir. Bu işlem normal saç ekimi yönteminde iki kısımda yapılır ve DHI saç ekiminde implanter ile yapıldığı için direkt saç ekimi olarak bilinir.

DHI saç ekimi günümüzde saç ekimi alanında uygulanan en son teknolojilerden biridir. Diğer tekniklerden farklı olarak bu yöntemle saç ekiminde choi adı verilen medikal kalem kullanılır. Bu kalem saç köklerinin toplandıktan sonra doğrudan saç ekimi aşamasına geçmesini sağlar.

DHI/CHOI saç ekimi yöntemi ilk olarak Kore’deki Kyungpook Ulusal Üniversitesi’nde (KNU) ortaya çıktı. Saç ekimi alanında uzman doktorlar tekniği daha iyi anlamak için araştırma yapmışlar ve çalışmanın sonuçlarına göre ilk geliştirilen Choi kalemi/kalemini kullanan herkesin saç ekimi için uygun olmadığı sonucuna varmışlar ve bunu dikkate aldıkları söylenmektedir. yetiştirme yöntemi zor bir yöntemdir.

Saç ekim teknikleri nelerdir?

Saç ekimi sırasında, ekim için başın arkasından bir miktar sağlıklı saç kökü alınır. Toplanan bu saç köklerine literatürde greft adı verilmektedir. Ayrıca toplanan bu greftler tüm işlemin temel yapı taşlarıdır.

Saç ekiminde DHI tekniği, saç köklerinin toplanıp medikal kalem yardımıyla doğrudan saç ekimi yapılacak bölgeye transfer edilmesi işlemidir. DHI tekniğinde her bir folikül grefti için tek tek işlem yapıldığından işlem süresi uzayabilmektedir.

En iyi saç ekimi teknikleri, sizi rahatsız etmeyecek kadar kolay bir sürece sahip olmalıdır.