Skip links

Non-Surgical Aesthetics

Fraksiyonel Radyofrekansla Cilt Yenileme

Fraksiyonel Radyofrekansla Cilt Yenileme

Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinden bir tanesi Fraksiyonel Radyofrekans işlemidir. Fraksiyonel Mikro ileri radyofrekans olarak da tabir edebildiğimiz bir işlemdir.

İşlemde ucunda altın mikro iğneler olan cihazın cildin orta tabakasına uygulanması yoluyla yapmış olduğumuz bir işlem. Bu orta tabakadaki iğneler, uçlarında ısı üreterek cildin orta tabakasına ısınmasını sağlar ve bu ısıya bağlı olarak da kollajen doku dediğimiz cilde gerginliğini veren dokunun artmasını hedeflemekteyiz.

İşlem topikal anestezik kremlerle, yani uyuşturucu etkisi olan kremlerin sürülüp ciltte bekletilmesinden sonra uygulanmaktadır.

30 ila 40 dakika kadar işlem sürmektedir.

Genellikle yüz bölgesi artı boyun bölgesi de dahil olmak üzere işlemleri yapmaktayız.

işlem sonrasında yüzde sadece bir kızarıklık meydana gelir. Herhangi bir kabuklanma, soyulma olmaz. O yüzden kişi rahatlıkla günlük yaşantısına devam edebilir. İşlemden sonra genellikle bizim önerdiğimiz çok fazla su değmemesidir, enfeksiyon kapılmaması açısından.

İşlemden sonra asıl etkiler 2 ya da 3 ayı bulur; fakat kişi 1 hafta 10 gün içerisinde işlemden kaynaklanan Ödeme bağlı olarak sıkılaşmayı hissedecektir.

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
We came for a hair transplant, thank you for the service we received, it is obvious that they are competent at their job, and I recommend them because they are friendly employees.
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
This place is almost amazing. As SAÇ OCTOBER, they are very good and the employees are very friendly and smiling. I had a hair transplant and you are very satisfied, I definitely recommend it.
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
I recommend this place, the people are very friendly and kind-hearted, we already had my father had a hair transplant, he was very satisfied here, I recommend it.
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
We came to my father for a hair transplant, we were very pleased with the service they provided, they are successful in their job and they give their due, thank you very much to your smiling employees.
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
The other day, my father had a hair transplant. It's a very high quality place. We were very pleased with the staff. Thank you for everything.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
It is a successful place for hair transplantation. Both very effective results are obtained and the employees are very friendly. I definitely recommend it.
SPECIAL SOUNDS
SPECIAL SOUNDS
2023-01-22
I can say that it is a great place for hair transplantation. I liked the service and attention provided.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
They are doing very nice hair transplantation, the staff are very friendly, I am very satisfied, those who want to go can go without hesitation.