Skip links

Non-Surgical Aesthetics

Neck and Decollete Wrinkles

Neck and Decollete Wrinkles

bölgesindeki dokular oldukça hassas bir yapıda olduğundan dolayı, ince kırışıklıklar, sarkmalar ve incelmelerin oluşmasına oldukça yatkındır.

Botoks Boyun ve Dekolte Gençleştirme

Yüzde görülen kırışıklıkların aksine boyun ve dekolte bölgesinde daha sık kırışıklık ve yaşlanma belirtileri görülmektedir. Bunun nedeni boyun ve dekolte bölgemizin yüzümüze göre çok daha ince ve daha hassas yapıda olmasıdır. Bu nedenle yüzümüze verilen önemi boyun ve dekolte bölgemize de vermemiz gerekmektedir.

Boyun ve dekolte bölgemize tazelik, gençlik ve canlılık kazandırmak için kullanılan en sık yöntemlerden biri Botoks’tur. Boynun sağ ve sol yanlarında bulunan platisma (boyun deri kası) adı verilen ince bir kas katmanı halinde yüzün alt köşesinden göğsün üst bölümüne ve omzun üstüne uzanarak burada son bulur. Kasıldığı zaman dudak birleşme yeri ve çene ucu derisini aşağıya çekerek boyun derisini gerer ve altçene kemiğini aşağıya doğru çeker. Kasların kasılması sonucu görülen boyundaki yaşlılık belirtilerinin botoks tedavisi ile giderilmesi mümkündür.

Boyun ve Dekolte Botoks Uygulaması Ağrılı mıdır?

Boyun ve dekolte bölgesine yapılan botoks işlemi krem anestezi ile birlikte yapılır. Hasta bu nedenle herhangi bir ağrı, sızı hissetmez. Çok nadir olarak kişiye bağlı hafif bir ağrı görülebilir. Uygulama sonrasında da herhangi bir ağrı görülmemektedir.

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
We came for a hair transplant, thank you for the service we received, it is obvious that they are competent at their job, and I recommend them because they are friendly employees.
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
This place is almost amazing. As SAÇ OCTOBER, they are very good and the employees are very friendly and smiling. I had a hair transplant and you are very satisfied, I definitely recommend it.
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
I recommend this place, the people are very friendly and kind-hearted, we already had my father had a hair transplant, he was very satisfied here, I recommend it.
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
We came to my father for a hair transplant, we were very pleased with the service they provided, they are successful in their job and they give their due, thank you very much to your smiling employees.
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
The other day, my father had a hair transplant. It's a very high quality place. We were very pleased with the staff. Thank you for everything.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
It is a successful place for hair transplantation. Both very effective results are obtained and the employees are very friendly. I definitely recommend it.
SPECIAL SOUNDS
SPECIAL SOUNDS
2023-01-22
I can say that it is a great place for hair transplantation. I liked the service and attention provided.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
They are doing very nice hair transplantation, the staff are very friendly, I am very satisfied, those who want to go can go without hesitation.