Skip links

Kako se izvodi FUE transplantacija kose?

Kellikten kurtulmak artık mümkün doğru mu?

Saç dökülmesinin birçok nedeni var ve erkekle kadın için bunlar farklı nedenlerdir. Fakat ortak bir paydada buluşturan derken bunun en büyük nedeni tabi ki hırsidir ya da bizim tıbbi dilinde söylediğimiz genetik dil nedendir?

Son yıllarda saç dökülmesinde yapılan saç nakli gerçekten çok ciddi bir ilerleme sağlandı ve artık doğal görünümü elde etme becerebildik.

Teknoloji ile beraber en son geldiğimiz son noktada bugün itibariyle fue ya da hani saç foliküllerinin çıkarılıp saçın köküyle çıkarılıp açık alana nakledilmektedir ki bunu en sık yaygındır tekniktir fue tekniği.

Fue tekniği mesela bir çözüm önerir misidir?

Tabii ki aslında en ideal teknik. Şu an itibariyle bu hasta için bu evreden fue tekniğidir. Şakaklardan başlayıp seyretmeye başlayıp yavaş yavaş saç bölgesinden başlayıp beraber git gide açık ortak paydada buluşuyorlar ve genel bir açıklığa neden oluyor. Burada gösteriyor, şurada da gösteriyor değil mi? Evet, aynen öyle bu o ve m tipi deniyor.

Saç nakli için mesela şu hangi noktaya gelene kadar beklemeli?

Kişi saçları döküldüğünü fark ettiğinde önce iyi bir hekime başvurması lazım. Bunun hekimi de direk transplantacija kose değil, acaba bu saç dökülme sebebi ne? Hırsi ise normal yaşla ilgili saç dökülmeleri ise çözmem. Bir tanesi de saç çekimidir, kalıcı çözümdür. Sebebi şudur, dökülen saçlarım yerini konulan yeni saçlar dökülmez. Hani onun o özellikleri yok? Yani bizim şöyle bir kriterimiz var, ekilen saçlarını en azından %80, %85 arasında yeni ekilen saçın hayatta kalması lazım. Dünya ortalaması budur, o ortalama tutulursa siz çoğu zaman saç şeklinde başarılısınız.

Nasıl bir saç ekimi planlaması yapıyoruz?

Bizim için çoğu zaman ense kısmı dediğimiz yer donör bölgesidir. Yani saç alınan alandır. Önemli kriter şudur, hiçbir zaman tek kök tek saç olmaz. Bizim ortalama 80 ile 100.000 arasında kökümüz var kafamızda ama saç sayısı 150.000 ve üzerindedir. Sebebi ise şudur; çünkü tek kök tek saç teli olabilir. Tek kök ikili, dallanma olabilir ve ne kadar saçlar yoğun ise ne kadar ikili üçlü kök fazlaysa o kadar saç kalitesi iyidir açıkçası. Yani saç çizgisi önce nokta şeklinde yaparız açıklığına göre bu yapılır kullandığımız ama greft ya da saç kökü tek saç tek kök tek saç olması lazımdır. Sonra dediğimiz gibi ikili üçlü saç telleri de buradaki yoğunluğu arttırmak için daha çok kullanıyoruz.

Peki mesela bir saç ekiminde kaç greft kullanılır?

En ideali en doğrusu 3000 greft ile en fazla 4.200 greft arasında gidip gelmesidir. Eğer alan çok büyükse tabi ki ikinci seanslar vardır. Birincisinde önemli ön alan mesela kapatılır, rahatlatır burası iyileşir ve yaklaşık ilk işlemi bir buçuk bir buçuk sene sonra ikinci ekim yapılabilir.

Bir hasta hayatı boyunca kaç ekim yaptırabilir? Böyle bir sınırlama var mıdır?

Sınırlama var. Bir hasta 2 en fazla 3 ekim yaptırabilir. Artık biraz daha ekim yaptırmak ticari kısmına giriyor. Yapılabiliyorsa tek seferde yapılan en doğrudur ve doktora mutlaka izlemesi gerekir. Ekim sonucu hastanın beklentisini her zaman karşılayabileceğini bilmesi lazım çünkü kozmetik bir işlemdir sonuçta.

Ekilen saçları hastanın kaybetmemesi için kişinin yapması gereken şeyler var mı?

Saç ekimi yapılırken aynı anda prp yapılırsa, yani o dediğiniz trombositten zengin plazma aynı zamanda uygulanır ise %80 dediğimiz oran %90 %92’leri bile çıkarılabiliyor. Çünkü ekilen saçlar daha canlı, daha gür ve daha hızlı çıkıyorlar. Kişinin iyi beslenme, iyi bakım, doğru bakım, daha doğrusu her gün saç yıkaması gerekir.