Skip links

Nehirurška Estetika

PRP

PRP Nedir?

PRP açılımı Plateletten Zengin Plazma, Platelet yönünden zengin plazma sıvısı anlamına gelmektedir. Kişiden kendisinden alınan kanın santrifüj denilen bir işlemden geçirildikten sonra içindeki Platelet (trombosit) denilen hücrelerin ayrıştırılıp kişiye enjekte edilmesi şeklinde açıklanabilir.

Trombosit denilen hücrelerin önemi içlerinde bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikte birçok büyüme faktörü içermeleridir. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir. Enjekte edildikleri yerde parçalanan bu hücrelerden salınan büyüme faktörleri fibroblast denilen ve kollajen ile elastin dokunun yapımından sorumlu olan hücreleri aktive etmektedir.

Platelet hücreleri büyüme faktörleri salgılayarak, hücrelerin onarımını ve yaraların iyileşmesini sağlar. Ayrıca salgılanan büyüme faktörleri kolajen üretimi ve yeni kılcal damar üretimini artırarak cildin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar.

PRP mezoterapi şeklinde veya roller/dermapen sonrası cilde sürülerek uygulanabilir.

PRP Uygulama Alanları Nelerdir?

 • Yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak için
 • Lazer, Peeling, Radyofrekans, Roller gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak amacıyla
 • Leke tedavisinde
 • Saç dökülmelerinde tek başına ya da saç mezoterapisi ile kombine şekilde uygulanabilir.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yaşlanma sorunu olan ve çözüm olunabilecek tüm bölgelerde uygulanır.

 • Gözaltı dâhil tüm yüz
 • Boyun ve dekolte bölgesi
 • Saç dipleri
 • Boyun
 • Basen bölgesi
 • El üzeri

PRP Kimlere Uygulanır?

PRP tedavisi her yaş gurubuna ve cinsiyete uygulanabilen bir tedavidir. Uygulanmaması gereken kişiler;

 • Hamileler
 • Pıhtılaşma bozukluğu bulunan kişiler
 • Trombosit (platelet) sayı ve fonksiyon bozukluğuna sahip kişiler
 • Kanser hastaları

Seans Süresi ve Seans Aralıkları

Seans sayısı ortalama 3-6 seans sürmekle birlikte, kişiden kişiye ve tedavi türüne göre değişebilmektedir.

PRP seans süresi bölgenin büyüklüğüne göre 30- 40 dakika sürmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte seanslar 2-3 hafta aralıklarla düzenlenmektedir. Sonrasında destek tedavi olarak 7-8 ayda bir seanslar tekrarlanmaktadır.

PRP Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP tedavisi sonrasında hasta hemen günlük hayatına geri dönebilir. Hastanın dinlenmesini vs. gerektiren bir durum bulunmamaktadır.

PRP tedavisi süresince solaryumdan kaçınılmalıdır.

PRP Tedavisi Riskli Midir?

PRP tedavisinde, kişinin kendi kanıyla elde edilen serum enjekte edildiği için hiçbir alerjik reaksiyon riski oluşturmaz.

Serkan Sevilgen
Serkan Sevilgen
2023-02-03
Došli smo na transplantaciju kose, hvala na pruženoj usluzi, vidi se da su kompetentni za svoj posao, a preporučujem ih jer su ljubazni zaposlenici.
Muhammet Ali Bağcı
Muhammet Ali Bağcı
2023-01-31
Ovo mjesto je kao divna transplantacija kose, jako su dobri i osoblje je jako ljubazno i ​​nasmijano, transplantirala sam kosu i jako ste zadovoljni, svakako preporučujem.
Hamza AB
Hamza AB
2023-01-30
Preporučujem ovo mjesto, ljudi su vrlo ljubazni i ljubazni, već smo imali mog oca na transplantaciji kose, bio je jako zadovoljan ovdje, preporučujem.
Duygu İyisu
Duygu İyisu
2023-01-26
Došli smo kod mog oca na transplantaciju kose, bili smo prezadovoljni uslugom koju su pružili, uspješni su u svom poslu i odaju svoj zasluga, hvala puno vašim nasmejanim zaposlenima.
Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt
2023-01-25
Moj otac je pre neki dan bio na transplantaciji kose.Vrlo kvalitetno mesto.Bili smo prezadovoljni osobljem.Hvala na svemu.
mention masonss
mention masonss
2023-01-23
Uspešno mesto za transplantaciju kose.Postižu se i veoma efektni rezultati i veoma ljubazni zaposleni.Svakako preporučujem.
ÖZEL SESLER
ÖZEL SESLER
2023-01-22
Mogu reći da je odlično mjesto za transplantaciju kose, svidjela mi se usluga i pažnja.
MUHAMMED SAMET ETİZ
MUHAMMED SAMET ETİZ
2023-01-22
Rade jako lijepu transplantaciju kose, osoblje je jako ljubazno, jako sam zadovoljan, oni koji zele mogu bez oklijevanja.